Плануючи заміну чи капітальний ремонт системи водовідведення у квартирі чи будинку, варто подумати про таку річ, як вентиляція для каналізації. Правильне її влаштування дозволить запобігти появі неприємних запахів у санвузлі, а також зменшить рівень шуму, що виникає при зливі стоків. У статті майстер сантехнік розповість, навіщо потрібна і як має облаштовуватися ця ділянка інженерних комунікацій.


Призначення вентиляції системи каналізації

Деякі господарі сумніваються, а чи потрібна у каналізації приватного будинку вентиляція. Але відразу переконуються в її необхідності при поширенні смороду із санітарних вузлів та кухні по всім приміщенням будинку.

При русі стічних вод по стояку каналізації всередині нього повітря розріджується і, як наслідок, виникає перепад тиску. Зазвичай він компенсується сифонами, встановленими під кожним сантехнічним приладом.

Але якщо стоків дуже багато, ці пристрої не справляються з перепадами тиску. Рідина з сифонів всмоктується в стічні труби. Внаслідок цього в раковинах та унітазах порушується гідрозамикач, і через зливні отвори в будівлю проникають неприємні запахи.

Допоки тиск у стояку не вирівняється, така ситуація триватиме. А до того часу, крім поганих ароматів, у туалеті добре чути ще й звуки зливу щоразу, коли хтось вище поверхом скористається ванною або унітазом. Уникати цих проблем дозволяє правильно виконана вентиляція каналізаційних стояків.

Правила облаштування

Проєктувати та споруджувати каналізаційну вентиляцію приватних будинків треба, дотримуючись встановлених вимог, гарантуючих ефективність роботи системи. Ось вони:

  • витяжну трубу розташовувати вище покрівельного матеріалу мінімум на 100 см;

  • при плануванні встановлення в будинку кількох каналізаційних стояків, об'єднаних в один вихідний трубопровід, їх роблять із труб аналогічного Ø;

  • згори фанової труби ковпак не встановлюємо, адже у холодну пору року на їх внутрішній площині від вихідного нагрітого газу створюється конденсат, який гарантовано призводить до закорковування труби або зменшує її переріз;

  • вентиляційна конструкція для каналізації є окремим контуром, із загальнобудинковими вентиляціями поєднувати заборонено;

  • ця мережа з димарями не з'єднується;

  • від дверей балконів та вікон вентиляційну трубу бажано розташовувати мінімум в чотирьох метрах;

  • не рекомендуємо монтувати фанові труби поруч зі звисами дахів, під впливом атмосферних впливів вона може прийти у непридатний стан, найкращий варіант установки – крізь покрівельні матеріали на даху.

Види пристроїв

Вентиляцію системи каналізації роблять за певним планом, з метою створювати гарні умови роботи безпосередньо самих каналізацій. Тому незалежно від поверховості будівництва та кількості точок відведення стоків ефективність системи повинна бути високою. Сьогодні розповсюджені варіанти спорудження вентиляції:

  • з фановими трубами;
  • з вакуумними клапанами.

Але зазначимо, що є нормативи спорудження каналізаційної вентиляції, за яких фанові труби повинні бути обов'язково. Якщо:

  • будинок з кількох поверхів, а знаходження зливних точок не нижче 1-го поверху;
  • діаметр каналізаційних стояків не ≥ 0,5 м.

До того ж спеціалістами наголошується, що при встановленні вакуумного клапана система вентиляції працює не так ефективно, як з фановими елементами.

Фанові труби для каналізації

Фанові вентиляції, як вище розповідається, оптимальний варіант. Але є певний набір правил їх монтажу. Неправильне збирання негативно впливає на ефективність цієї системи. Висновок – звертаємо увагу на ці вимоги:

  1. Фановий стояк – це звичайного типу труба, з якої монтуємо каналізаційну систему приватних будинків. Сьогодні найчастіше користуються пластиковими виробами, неважкими й за ціною дешевшими. Цим забезпечується простота монтажу.

  2. Діаметри фанових стояків вибираються не меншими діаметрів каналізаційних стояків.

  3. Вентиляційні стояки поєднуються в загальний, при незначних відстанях між ними. В інших випадках краще кожен стояк окремо виводити.

  4. Вентиляційні системи складають під час будівництва. Одночасно під них формують канали із ревізійними люками.

  5. При виведенні через покрівельний матеріал трубопроводів різних призначень, то верхні торці вентиляційних відведень повинні бути вищими за решту.

  6. З практики – дефлектор на трубі фана, не підвищує результативність вентиляції. Він не потрібен.

  7. Оскільки вентиляція фановою трубою складається з каналізаційних труб, то їх збирання проводиться фітингами або розтрубними з'єднаннями. Рекомендація фахівців сантехніків – для зручності монтажу, усі стикування промазуються спеціальним мастилом.

Вакуумний клапан

Це невеличкого розміру пристрої, які встановлюються на будь-які ділянки каналізаційних систем приватних будинків: стояки, горизонтального типу ділянки. Перевага віддається стоякам.

Повітряні каналізаційні клапани це корпус, з діаметром, відповідним аналогічної труби (з ідентичними параметрами потоку), зі штоком або мембраною, якою закривається вхідний отвір, звернений назовні.

У стані спокою тиском всередині трубопроводу шток або мембрана утримується в закритому стані, придушуючи» їх зсередини. При спусканні води швидкість потоку збільшується, у трубопроводах утворюється розрідження, клапан чи мембрана відкриваються, впускають, вирівнюючи тиск, необхідну кількість повітря. Параметр нормалізується, пристрій, що закриває, стає у вихідне положення.

Вимоги до аератора (ще одна назва вакуумного клапана):

  1. Вакуумний клапан встановлювати в провітрюваному приміщенні, але не в житловому. Оптимально – на горищах. Якщо у міській квартирі, то у туалеті.

  2. На якій висоті установка? Вище всіх сантехнічних приладів.

  3. Температурний експлуатаційний режим ≥ 0°С.

  4. Діаметри труб вентиляції каналізаційної системи клапанами – 50 чи 110.

Принцип облаштування вентиляційних стояків для каналізації в багатоквартирному будинку

У багатоквартирних будинках проблема правильної організації вентиляції каналізаційного стояка завжди була актуальною. Тому що головна вимога – два метри відстані над квартирами останніх верхніх поверхів. Не завжди зробити це виходило, але будівельниками пропонується кілька варіантів розв’язання цієї проблеми:

  1. Виведення каналізаційного стояка за межі будинкової покрівлі. Таке практикувалося століття тому, тоді поверховість не заважала цьому.

  2. Поверх стояка на горищі робиться короб, який з'єднуються з вентиляційною шахтою.

  3. Стояки каналізації виводяться в горище, де в одному, або декількох місцях патрубки ведуть на дах.

У другого варіанта недолік є.Ймовірно, що не вистачить об'єму короба, щоб стримувати одночасне викидання повітря всіх каналізаційних стояків. Тому в останній час найчастіше використовується останній спосіб.

Вентиляція каналізаційного стояка у такий спосіб – це нарощувати стояк на горищі на метр мінімум. При цьому він нахиляється у бік вентканалу, яким видаляється повітря з самого горища. Додатково також враховується Ø труб, що застосовуються у системі вентиляції. Їх найменший розмір має бути 140 мм. Це гарантує, що на останньому поверсі вентиляція каналізації працюватиме.

Правда, відзначимо і той нюанс, що якщо всередині горищного приміщення є перегородки у яких отвори чи двері, то цим погіршується робота системи. Завдяки прорізам можуть виникати протяги, послаблюючи рух повітря у бік вентиляційних каналів. Тому важливо тримати горище під замком, і це має контролюватися мешканцями верхніх квартир.

Рекомендації спеціалістів

Вентиляція каналізації у приватному будинку – складна справа. Для стабільного функціонування системи необхідно:

  • розрахувати кількість стояків і діаметри труб, що використовуються для них;

  • монтаж вентиляції каналізації проводиться відповідно до обраної схеми з урахуванням здійснених розрахунків;

  • обов'язково фанову трубу встановлювати, навіть при монтуванні вакуумного клапана;

  • виводиться вона лише через покрівлю;

  • при неможливості, стояк встановлювати біля стінки, з виведенням за межі покрівлі;

  • вакуумний клапан каналізації на горищі встановлюйте.


Виконуємо монтаж вентиляції стояка каналізації у Львові. Також надаємо послуги сантехніка: гідродинамічна прочистка каналізації; пневматичне прочищення каналізаційних труб та інші методи прочистки труб каналізації.

Виконується відеоінспекція трубопроводів, установка джакузі, раковини та інших сантехнічних приладів, монтаж опалення квартири.

Телефонуйте.