Майстрами Kran.lviv · Послуги сантехніка виконується пайка пластикових труб у Львові. Завдяки їй буквально за кілька хвилин створюється міцне і надійне з'єднання. Вона широко застосовується при здійсненні сантехнічних робіт, ремонті сантехніці, монтуванні системи водопостачання, опалення, всіх комунікацій. Це – зручна і популярна сьогодні методика.

У побуті розповсюджена муфтова пайка. Метод передбачає використання у з'єднувальному вузлі двох деталей – труби та муфти (крани, фітинги, інші деталі), внутрішній діаметр якої трохи менший зовнішнього труби.


Апарати для пайки труб

Пайка труб з поліпропілену проводиться ручним зварювальним апаратом, який у побуті називається праскою. Для деталей з ⌀ > 4 см використовуються складніші прилади, що центрують.

Зварювальні апарати для пайки пластикових труб обладнуються знімними насадками. Це – елементи нагрівання у формі гільзи, які оплавляють зовнішні частини труби та дорн для розігрівання внутрішніх поверхонь деталі.

Їх діаметри 14-63 мм, вони напилюються тефлоном, антипригарними матеріалами. Треба слідкувати за їх чистотою під час зварювання. Дерев’яними скребками очищати після застосування (гарячі). Чищення охолоджених деталей неприпустиме.

Алгоритм проведення пайки труб

Підготовка зварювального апарату

Встановити на рівній поверхні так, щоб до нього був легкий доступ. Визначитися, яких діаметрів полімерні труби паяти, підготувати необхідні нагрівальні елементи.

Рекомендується їх встановлення до розігрівання праски. Конструкція приладу дозволяють користуватися відразу кількома насадками. Апарат нагрівається рівномірно, місце розміщення елементу нагрівання не має впливу на температуру насадок.

Спеціальними ключами встановлюються насадки, на панелі контролю виставляються потрібні для з’єднання поліпропіленових труб 260°С.

Прилад запускається, розігрівання ≈ 10-15 хв. Звичайно на паяльнику присутні світлові індикатори. Червона лампочка сигналізує про функціонування нагрівального елементу. Зелена – апарат у робочому режимі. Деякі з них навіть озброєні цифровим дисплеєм з індикацією температури.

На час пайки поліпропіленових труб впливає температура у приміщенні. У спеку зменшується, у холод збільшується. При температурах ≤ 0 °C зварювання не проводять.

Підготовка пластикової труби до пайки

Труборізом, або спеціальними ножицями деталь обрізають під прямим кутом (тільки 90°). Місце обрізання очищається, його разом з фітингом знежирюють мильним, або спиртовим розчином (краща адгезія буде).

Розчинники на базі ацетоні, складних ефірів використовувати не слід. Поліпропілен не стійкий до них, стінки здатні поплисти.

Деталі повністю просушуються. Якщо полімерні труби PN 10-20, вже можна зварювати. У PN 25 ще зачищаються верхні алюмінієві та поліпропіленові шари шейвером на зварювальну глибину, яку визначають за величиною насадки праски.

Розігрівання деталей

Надягаються на потрібного розміру насадки. Трубу вставляють у гільзу до обмежувача, показника глибини зварювання пластикових труб, на дорні закріплюється фітинг. Час нагрівання суворо витримується.

Для зварювання кожного виду труб він різний. Існує таблиця пайки поліпропіленових труб, в якій вказується необхідний час застигання.

Міцність зварювальних компонентів прямо залежна від температури. При слабкому нагріванні не зробиться повноцінна дифузія. Молекули не поєднуються. Зварювання вийде слабким, не витримуватиме достатніх навантажень. Пара може розірватися, герметичність стикування порушується.

При перегріванні конструкція підлягає деформуванню. Змінюється початкова геометрія. У середині може утворитися сильний наплив у вигляді товстого валика. Результат – у місці зварювання пластикових труб значно зменшиться внутрішній трубопровідний діаметр.

Пайка пластикових труб

Розігріті деталі одночасно знімаються з паяльника і впевнено, швидким рухом, з дотриманням співвісності з'єднують. Завдяки розплавленому зовнішньому пластичному поліпропіленовому шару труба може щільно заходити у муфту до упору, на довжину прогрітої ділянки. Відбуваються: поліфузія, охолодження і полімеризації. У результаті отримується монолітне з'єднання.

Важливо. Поєднуючи елементи, заборонено розвертати по осі, їх згинання.

Охолодження з’єднання

Елементам конструкції необхідно надати можливість охолонути, особливо тонкостінним виробам. Всілякі деформації шкідливі, приводять до запаювання внутрішніх просвітів трубопроводів. Охолоджені деталі продуваються, або воду пропускають скрізь них. Так перевіряється прохідність.


На перший погляд, паяти труби з поліпропілену не дуже складно. Безперечно, навчитися можна. Але, рекомендуємо все-таки звертатися до професіоналів. Адже інструменту та необхідних навичок у звичайного господаря немає. Краще не ризикувати.

Телефонуйте, якщо потрібна якісна пайка труб у Львові. Монтаж трубопроводу швидко та з гарантією надійності виконає досвідчений сантехнік.

Детально монтаж пластикових труб.